Зазвичай гантелі для спортзалу вибирають досвідчені вчителі фізичної культури, тренери чи інструктори, які розуміються на такому спортивному інвентарі. А для охочих тренуватися в домашніх умовах — це більш складне завдання, що потребує детального ознайомлення з параметрами гантелей, їх плюсами та мінусами. Щоб полегшити процес вибору, розглянемо основні різновиди та особливості цього інвентарю далі в статті. 

  1. Види гантелей

Існують два види гантелей:

  • литі — мають цілісну конструкцію із зафіксованої вагою;

  • розбірні (складальні) — можлива зміна ваги завдяки балонам (дискам).

Литі моделі переважно застосовуються в тренажерних залах, де вистачає площі для встановлення більшої стійки. Вдома робити це не дуже зручно, якщо, звісно, не обладнати окреме приміщення для тренувань.

Розбірні гантелі ідеально підходять для дому. Вам знадобиться 1-2 пари, які займають мінімум місця.

  1. Вага гантелей 

Однією з найчастіших помилок є купівля більш важких гантелей. Якщо ви лише розпочинаєте тренування з таким інвентарем, слід використовувати незначну вагу. Це допоможе уникнути шкоди для здоров'я, постійної крепатури, проблем зі зв'язками та поступово прийти до бажаного результату.

Щоб правильно визначити максимально потрібну вагу, враховуйте вид тренувальних вправ. Для чоловіків підійдуть гантелі по 4-9 кг, а для жінок — 2-4 кг. З часом можна потроху збільшувати вагу, якщо метою є підтяжка або нарощення м'язів. 

Максимальна вага для чоловіків становить 20-25 кг. Цього цілком достатньо, щоб тримати м'язи у відмінній форми. Максимум для жінок — 10-15 кг. Для занять фітнесом можна вибрати гантелі вагою 1-3 кг.

Щоб зрозуміти, чи правильну вагу ви взяли, потрібно стати з гантелями в руках біля стіни, притиснути ікри та лопатки, зігнути руки в ліктях під прямим кутом і почергово піднімати інвентар до плечей. Якщо після 14-20 повторів ви відчуєте незначний м'язовий біль, значить, вага визначена коректно. Якщо немає жодних відчуттів — слід додати до 2 кг. У разі перевищення оптимальної для вас ваги спробуйте зменшити її на 1-2 кг.  

Після того як ви обрали правильну вагу, необхідно буде визначитися з моделлю інвентарю.

  1. Матеріали гантелей

Матеріал цього спортивного обладнання впливає на його вартість. Грифи для гантелей виробляються з міцних матеріалів, зокрема хромованої сталі чи металопластику, що здатні витримати вагу млинців.

Грифи можуть бути з гладкою або шорсткою поверхнею, що мають певні переваги та недоліки. Гладкі грифи значної ваги часто вислизають з рук, а шорсткі — натирають. Для вирішення цієї проблеми можна купити рукавички важкоатлетичного типу.

Млинці бувають сталевими, гумовими або кевларобетонними. Для продовження періоду використання на сталеві диски наноситься порошкова фарба, а на кевларобетонні — пластик чи поліуретан. 

Найдешевшими вважаються гантелі з кевларобетону з поліуретановим покриттям, а найдорожчими — прогумовані. 

Інвентар із захисним поліуретановим, пластиковим або гумовим шаром є набагато тихішим, ніж зі сталі та не псує підлогову поверхню. Водночас слід знати про те, що зовнішній шар після інтенсивного використання може втратити свій початковий вигляд, а сталеві моделі слугуватимуть дуже довго.

Коли ви дійдете до граничної ваги в своїх тренуваннях, не варто відразу купувати новий інвентар. Краще замовте додаткові диски, враховуючи їх посадковий діаметр. У разі неправильного визначення діаметра млинці можуть злетіти або взагалі не вдягатися.

  1. Безпечність використання

Вагомим нюансом є безпека експлуатації, а точніше — затискачі. Найбільш надійними з огляду на фіксацію та тривалість використання є гантелі з металевими гайками порівняно з кільцевими затискачами. Для м'язового прокачування підійде й останній варіант, але для активних фітнес-тренувань або аеробіки краще застосовувати перший спосіб затиску.

Загалом це основні аспекти, на які потрібно звернути увагу під час вибору гантелей для дому. Дизайн і вартість — це другорядне.

Не сподівайтеся на те, що дешеві китайські гантелі з грифом із пластику, що фіксуються пластиковими затискачами, слугуватимуть багато років без негативного впливу на користувача та місце проведення тренувань.

Відмінний металевий сплав коштує недешево, тому й гантелі з нього мають відповідну ціну. Не варто економити на своєму здоров'ї та безпеці рідних. Падіння млинця навіть вагою 1 кг може нашкодити спортсмену. Отже, необхідно відповідально ставитися до покупки такого інвентарю. Замовляйте якісні гантелі та тренуйтесь із задоволенням і користю!